Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maximiliano Spiller, C.S.I. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Napo

Titular Bishop of Myrica


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1903BornCarré, Italy
27 Aug 191916.3ProfessedMember of Congregation of Saint Joseph
5 Sep 192522.4Professed (Perpetual Vows)Member of Congregation of Saint Joseph
11 Jun 192724.1Ordained PriestPriest of Congregation of Saint Joseph
12 Nov 194138.6AppointedVicar Apostolic of Napo, Ecuador
12 Nov 194138.6AppointedTitular Bishop of Myrica
28 Dec 194138.7Ordained BishopTitular Bishop of Myrica
27 Apr 197875.0RetiredVicar Apostolic of Napo, Ecuador
27 Jul 199188.3DiedVicar Apostolic Emeritus of Napo, Ecuador

MicroData Summary for Maximiliano Spiller:
Bishop Maximiliano Spiller C.S.I. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Napo

  • a priest for 64.1 years
  • a bishop for 49.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 69

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013