Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrej Skrábik

Deceased

Bishop of Banská Bystrica


Events

DateAgeEventTitle
13 May 1882BornRajec
17 Sep 190422.3Ordained PriestPriest
12 Aug 193957.2AppointedAuxiliary Bishop of Nitra, Slovakia
12 Aug 193957.2AppointedTitular Bishop of Scyrus
17 Sep 193957.3Ordained BishopTitular Bishop of Scyrus
14 Jun 194159.1AppointedCoadjutor Bishop of Banská Bystrica, Slovakia
21 Aug 194361.3SucceededBishop of Banská Bystrica, Slovakia
8 Jan 195067.7DiedBishop of Banská Bystrica, Slovakia

MicroData Summary for Andrej Skrábik:
Bishop Andrej Skrábik (born , died ) Bishop of Banská Bystrica

  • a priest for 45.3 years
  • a bishop for 10.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 130, Number 11,630
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013