Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eduard Nécsey

Deceased

Apostolic Administrator of Nitra

Titular Archbishop of Velicia


Events

DateAgeEventTitle
9 Feb 1892BornOslany
30 Jun 191523.4Ordained PriestPriest
12 Mar 194351.1AppointedAuxiliary Bishop of Nitra, Slovakia
12 Mar 194351.1AppointedTitular Bishop of Velicia
16 May 194351.3Ordained BishopTitular Bishop of Velicia
1949²56.9AppointedApostolic Administrator of Nitra, Slovakia
16 May 196876.3AppointedTitular Archbishop of Velicia
19 Jun 196876.4DiedApostolic Administrator of Nitra, Slovakia

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Eduard Nécsey:
Archbishop Eduard Nécsey (born , died ) Apostolic Administrator of Nitra

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 25.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013