Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pietro Santoro

Deceased

Archbishop Emeritus of Campobasso-Boiano


Events

DateAgeEventTitle
30 Nov 1913BornBenevento
1 Aug 193723.6Ordained PriestPriest
25 Jul 196753.6AppointedAuxiliary Bishop of Boiano-Campobasso, Italy
25 Jul 196753.6AppointedTitular Bishop of Velia
28 Oct 196753.9Ordained BishopTitular Bishop of Velia
12 Jun 197056.5AppointedBishop of Larino, Italy
12 Jun 197056.5AppointedBishop of Termoli, Italy
15 Oct 197965.8AppointedArchbishop of Boiano-Campobasso, Italy
28 Oct 198975.9RetiredArchbishop of Campobasso-Boiano, Italy
8 Apr 199884.3DiedArchbishop Emeritus of Campobasso-Boiano, Italy

MicroData Summary for Pietro Santoro
Archbishop Pietro Santoro (born , died ) Archbishop Emeritus of Campobasso-Boiano

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 30.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 9 Sep 2016