Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Nuzzi

Deceased

Bishop Emeritus of Teramo-Atri, Italy


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1926Born
7 Aug 194923.0Ordained PriestPriest of Boiano-Campobasso, Italy
20 Jan 197952.4AppointedApostolic Administrator of Boiano-Campobasso, Italy
15 Oct 197953.1CeasedApostolic Administrator of Boiano-Campobasso, Italy
21 Feb 198154.5AppointedArchbishop of Conza-Sant’Angelo dei Lombardi-Bisaccia, Italy
21 Feb 198154.5AppointedBishop of Nusco, Italy
15 Mar 198154.6Ordained BishopArchbishop of Conza-Sant’Angelo dei Lombardi-Bisaccia, Italy
12 Apr 198154.6InstalledArchbishop of Conza-Sant’Angelo dei Lombardi-Bisaccia, Italy
30 Sep 198660.1AppointedArchbishop of Sant’Angelo dei Lombardi-Conza-Nusco-Bisaccia, Italy
31 Dec 198862.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Teramo-Atri, Italy
4 Mar 198962.5InstalledBishop of Teramo-Atri, Italy
24 Aug 200276.0RetiredBishop of Teramo-Atri, Italy
8 Sep 201690.0DiedBishop Emeritus of Teramo-Atri, Italy

MicroData Summary for Antonio Nuzzi
Archbishop Antonio Nuzzi (born , died ) Bishop Emeritus of Teramo-Atri

EventPlace
Birth PlaceBoiano, Diocese of Boiano
Ordained PriestCathedral, Boiano, Diocese of Boiano-Campobasso

  • a priest for 67.0 years
  • a bishop for 35.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: CB, 9 Sep 2016
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 230, Necrology (back)
  • c1/loc/i: AM, 25 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast