Catholic-Hierarchy DC

Ferdinando Maria Cardinal Saluzzo

Deceased

Prefect of the Roman Curia - Other

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia

Titular See: (Prefect/Good Government)


Events

DateAgeEventTitle
20 Nov 1744BornNapoli, Italy
26 May 178439.5Ordained PriestPriest
25 Jun 178439.5AppointedTitular Archbishop of Teodosia
4 Jul 178439.6Ordained BishopTitular Archbishop of Teodosia
13 Jul 178439.6AppointedTitular Archbishop of Cartagine
21 Aug 178439.7AppointedApostolic Nuncio to Poland
1794²49.1ResignedApostolic Nuncio to Poland
23 Feb 180156.2Elevated to Cardinal
20 Jul 180156.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria del Popolo
28 May 180459.5AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
1814²69.1AppointedPrefect of the Roman Curia - Other
3 Nov 181671.9DiedPrefect of the Roman Curia - Other

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Ferdinando Maria Saluzzo (VIAF: 89054756)
Ferdinando Maria Cardinal Saluzzo (born , died ) Prefect of Roman Curia - Other

  • a priest for 32.4 years
  • a bishop for 32.3 years
  • a cardinal for 15.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Feb 1801
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1784, Number 16
  • b/c: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 150, and Page 402
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 259

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Nov 2016