Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ernesto Antolin Salgado

Archbishop Emeritus of Nueva Segovia


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1936 BornSanta Lucia
23 Dec 196125.1Ordained PriestPriest of Nueva Segovia, Philippines
17 Oct 198649.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Mountain Provinces (Montagnosa), Philippines
17 Oct 198649.9AppointedTitular Bishop of Buruni
15 Jan 198750.1Ordained BishopTitular Bishop of Buruni
18 Dec 198751.1SucceededVicar Apostolic of Mountain Provinces (Montagnosa), Philippines
7 Dec 200064.0AppointedBishop of Laoag, Philippines
12 Feb 200568.2AppointedArchbishop of Nueva Segovia, Philippines
30 Dec 201377.1RetiredArchbishop of Nueva Segovia, Philippines

MicroData Summary for Ernesto Antolin Salgado:
Archbishop Ernesto Antolin Salgado (born ) Archbishop Emeritus of Nueva Segovia

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Nueva Segovia.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Dec 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 30 Dec 2013