Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Raymond Olir Roussin, S. M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Vancouver, British Columbia


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1939BornSaint-Vital
22 Aug 196122.1ProfessedMember of Society of Mary
21 Mar 197030.7Ordained PriestPriest of Society of Mary
10 Apr 199555.8AppointedBishop of Gravelbourg, Saskatchewan, Canada
14 Jun 199555.9Ordained BishopBishop of Gravelbourg, Saskatchewan, Canada
14 Sep 199859.2AppointedCoadjutor Bishop of Victoria, British Columbia, Canada
18 Mar 199959.7SucceededBishop of Victoria, British Columbia, Canada
28 Jun 199960.0InstalledBishop of Victoria, British Columbia, Canada
10 Jan 200464.5AppointedArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
17 Feb 200464.6InstalledArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
2 Jan 200969.5ResignedArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
24 Apr 201575.8DiedArchbishop Emeritus of Vancouver, British Columbia, Canada

MicroData Summary for Raymond Olir Roussin:
Archbishop Raymond Olir Roussin S. M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Vancouver

  • a priest for 45.0 years
  • a bishop for 19.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 2 Jan 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 142, Number 12,566
  • d: CB, 24 Apr 2015
  • mn: CB, 7 Aug 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.8, 27 Jul 2015; Data: 10 Aug 2015