Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Rotta

Deceased

Official Emeritus of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Thebae


Events

DateAgeEventTitle
9 Aug 1872BornMilano, Italy
10 Feb 189522.5Ordained PriestPriest
12 Oct 192250.2AppointedTitular Archbishop of Thebae
12 Oct 192250.2AppointedApostolic Internuncio to Central America
1 Nov 192250.2Ordained BishopTitular Archbishop of Thebae
6 Jun 192552.8AppointedApostolic Delegate to Turkey
20 Mar 193057.6AppointedApostolic Nuncio to Hungary
6 Apr 194572.7AppointedOfficial of the Secretariat of State
195784.4RetiredOfficial of the Secretariat of State
1 Feb 196592.5DiedOfficial Emeritus of the Secretariat of State

MicroData Summary for Angelo Rotta:
Archbishop Angelo Rotta (born , died ) Official Emeritus of State

  • a priest for 70.0 years
  • a bishop for 42.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1922, Number 68

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013