Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Rogan, M.H.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Buéa

Titular Bishop of Nicius


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1886BornGibraltar
25 Jul 190923.0Ordained PriestPriest of St. Joseph’s Missionary Society of Mill Hill
26 Jun 192538.9AppointedPrefect of Buéa, Cameroon
15 Mar 193952.6AppointedTitular Bishop of Acmonia
15 Mar 193952.6AppointedVicar Apostolic of Buéa, Cameroon
18 Jun 193952.9Ordained BishopTitular Bishop of Acmonia
18 Apr 195063.7AppointedBishop of Buéa, Cameroon
18 Aug 196175.0RetiredBishop of Buéa, Cameroon
18 Aug 196175.0AppointedTitular Bishop of Nicius
1 Dec 197084.3DiedBishop Emeritus of Buéa, Cameroon

MicroData Summary for Peter Rogan:
Bishop Peter Rogan M.H.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Buéa

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 31.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013