Catholic-Hierarchy DC

Bishop Adolphe Rayssac, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Swatow [Shantou]

Titular Bishop of Cotyaeum


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1866BornLunan, France
31 Aug 188720.8ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
21 Sep 188922.9Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
17 Jul 191447.7AppointedVicar Apostolic of Kiaotsu, China
17 Jul 191447.7AppointedTitular Bishop of Cotyaeum
11 Mar 191548.4AppointedApostolic Administrator of Canton [Guangzhou], China
1 May 191548.5Ordained BishopTitular Bishop of Cotyaeum
12 Feb 191750.3ResignedApostolic Administrator of Canton [Guangzhou], China
9 Dec 193569.1ResignedVicar Apostolic of Swatow [Shantou], China
17 Jun 194174.6DiedVicar Apostolic Emeritus of Swatow [Shantou], China

MicroData Summary for Adolphe Rayssac:
Bishop Adolphe Rayssac M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Swatow [Shantou]

  • a priest for 51.7 years
  • a bishop for 26.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • c2: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013