Catholic-Hierarchy DC

Bishop Auguste Gauthier, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Pakhoi [Beihai]

Titular Bishop of Doberus


Events

DateAgeEventTitle
26 May 1868BornSaint-Haon, France
12 Sep 189022.3ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
1 Jul 189426.1Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
1 Jun 192153.0AppointedVicar Apostolic of Western Kwangtung and Hainan {Kuangtong Occidentale ed Hainan}, China
16 Jun 192153.1AppointedTitular Bishop of Doberus
25 May 192254.0Ordained BishopTitular Bishop of Doberus
12 May 192759.0DiedVicar Apostolic of Pakhoi [Beihai], China

MicroData Summary for Auguste Gauthier:
Bishop Auguste Gauthier M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Pakhoi [Beihai]

  • a priest for 32.9 years
  • a bishop for 5.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1922, Number 26

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013