Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Karl-Josef Rauber

Apostolic Nuncio Emeritus to Belgium

Titular Archbishop of Iubaltiana


Events

DateAgeEventTitle
11 Apr 1934 BornNürnberg, Germany
28 Feb 195924.9Ordained PriestPriest of Mainz, Germany
18 Dec 198248.7AppointedTitular Archbishop of Iubaltiana
18 Dec 198248.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Uganda
6 Jan 198348.7Ordained BishopTitular Archbishop of Iubaltiana
22 Jan 199055.8AppointedPresident of Pontifical Ecclesiastical Academy, Roman Curia
16 Mar 199358.9AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
16 Mar 199358.9AppointedApostolic Nuncio to Liechtenstein
25 Apr 199763.0AppointedApostolic Nuncio to Hungary
25 Apr 199763.0AppointedApostolic Nuncio to Moldova, Republic of
22 Feb 200368.9AppointedApostolic Nuncio to Belgium
22 Feb 200368.9AppointedApostolic Nuncio to Luxembourg
18 Jun 200975.2RetiredApostolic Nuncio to Belgium
24 Jul 200975.3RetiredApostolic Nuncio to Luxembourg

MicroData Summary for Karl-Josef Rauber:
Archbishop Karl-Josef Rauber (born ) Apostolic Nuncio Emeritus of Belgium

Please contact the Archbishop through the Nunciature to Belgium.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013