Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond Poisson

Coadjutor Bishop of Saint-Jérôme, Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1958 Born
9 Dec 198325.6Ordained PriestPriest of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada
1 May 201254.0AppointedAuxiliary Bishop of Saint-Jérôme, Québec, Canada
1 May 201254.0AppointedTitular Bishop of Gegi
15 Jun 201254.1Ordained BishopTitular Bishop of Gegi
8 Sep 201557.3AppointedBishop of Joliette, Québec, Canada
4 Nov 201557.5InstalledBishop of Joliette, Québec, Canada
18 May 201860.0AppointedCoadjutor Bishop of Saint-Jérôme, Québec, Canada

MicroData Summary for Raymond Poisson (VIAF: 280107209)
Bishop Raymond Poisson (born ) Coadjutor Bishop of Saint-Jérôme

EventPlace
Birth PlaceSaint-Hyacinthe, Diocese of Saint-Hyacinthe, Québec
Ordained BishopCathedral, Saint-Jérôme, Diocese of Saint-Jérôme, Québec

Please contact the Bishop through the Diocese of Saint-Jérôme.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 1 May 2012
  • ob/c2+: CB, 12 May 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Number 17,446
  • ab: Bollettino, 8 Sep 2015
  • i: CB, 30 Oct 2015
  • ab: Bollettino, 18 May 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 18 May 2018

Quantcast