Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luis Oswaldo Pérez Calderón

Deceased

Bishop of Ibarra


Events

DateAgeEventTitle
23 Jan 1926BornSan Roque
25 Jun 195024.4Ordained PriestPriest of Ibarra, Ecuador
21 Aug 198458.6AppointedBishop of Ibarra, Ecuador
25 Nov 198458.8Ordained BishopBishop of Ibarra, Ecuador
22 Sep 198963.7DiedBishop of Ibarra, Ecuador

MicroData Summary for Luis Oswaldo Pérez Calderón:
Bishop Luis Oswaldo Pérez Calderón (born , died ) Bishop of Ibarra

  • a priest for 39.2 years
  • a bishop for 4.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 138

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013