Catholic-Hierarchy DC

Bishop Diego Parodi, M.C.C.I. †

Deceased

Bishop of Ischia


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1916BornSan Leonardo di Linarolo
7 Jul 194023.7Ordained PriestPriest of Sons of the Sacred Heart of Jesus
9 May 195942.6AppointedPrelate of Santo Antônio de Balsas, Maranho, Brazil
9 May 195942.6AppointedTitular Bishop of Centenaria
21 Jun 195942.7Ordained BishopTitular Bishop of Centenaria
25 Mar 196649.5ResignedPrelate of Santo Antônio de Balsas, Maranho, Brazil
25 Mar 196649.5AppointedAuxiliary Bishop of Perugia, Italy
20 Dec 196953.2AppointedApostolic Administrator of Città di Castello, Italy
20 Dec 196953.2AppointedApostolic Administrator of Gubbio, Italy
22 Jan 197255.3ResignedApostolic Administrator of Città di Castello, Italy
22 Jan 197255.3ResignedApostolic Administrator of Gubbio, Italy
25 Mar 197255.5AppointedAuxiliary Bishop of Napoli {Naples}, Italy
11 Feb 198063.3AppointedBishop of Ischia, Italy
9 Jan 198366.3DiedBishop of Ischia, Italy

MicroData Summary for Diego Parodi:
Bishop Diego Parodi M.C.C.I. (born , died ) Bishop of Ischia

  • a priest for 42.5 years
  • a bishop for 23.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: CB, 20 Nov 2011
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 56
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Number 17,173

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013