Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Pangrazio

Deceased

Archbishop Emeritus of Porto e Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
1 Sep 1909BornBudapest
3 Jul 193222.8Ordained PriestPriest of Padova {Padua}, Italy
26 Aug 195344.0AppointedCoadjutor Bishop of Verona, Italy
26 Aug 195344.0AppointedTitular Bishop of Caesarea in Thessalia
4 Oct 195344.1Ordained BishopTitular Bishop of Caesarea in Thessalia
19 May 195545.7AppointedCoadjutor Bishop of Livorno, Italy
10 Feb 195949.4SucceededBishop of Livorno, Italy
4 Apr 196252.6AppointedArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy
2 Feb 196757.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Porto e Santa Rufina, Italy
7 Dec 198475.3RetiredBishop of Porto e Santa Rufina, Italy
2 Jun 200595.8DiedBishop Emeritus of Porto e Santa Rufina, Italy

MicroData Summary for Andrea Pangrazio:
Archbishop Andrea Pangrazio (born , died ) Archbishop Emeritus of Porto e Santa Rufina

  • a priest for 72.9 years
  • a bishop for 51.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013