Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrea Veggio

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Verona, Italy

Titular Bishop of Velia


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1923Born
29 Jun 194723.8Ordained PriestPriest of Verona, Italy
1 Aug 198359.9AppointedAuxiliary Bishop of Verona, Italy
1 Aug 198359.9AppointedTitular Bishop of Velia
8 Sep 198360.0Ordained BishopTitular Bishop of Velia
8 Sep 200178.0RetiredAuxiliary Bishop of Verona, Italy
6 Jun 202096.7DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Verona, Italy

MicroData Summary for Andrea Veggio
Bishop Andrea Veggio (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Verona

EventPlace
Birth PlaceManerba del Garda
Death PlaceNegrar

  • a priest for 72.9 years
  • a bishop for 36.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 7 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 7 Jun 2020

Quantcast