Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Bilal Nyekindi

Deceased

Bishop Emeritus of Wau


Events

DateAgeEventTitle
1944BornKpaile
4 May 196925.3Ordained PriestPriest of Wau, South Sudan
24 Oct 198036.8AppointedBishop of Wau, South Sudan
1 Feb 198137.1Ordained BishopBishop of Wau, South Sudan
2 Nov 199551.8ResignedBishop of Wau, South Sudan
23 Nov 199652.9DiedBishop Emeritus of Wau, South Sudan

MicroData Summary for Joseph Bilal Nyekindi:
Bishop Joseph Bilal Nyekindi (died ) Bishop Emeritus of Wau

  • a priest for 27.6 years
  • a bishop for 15.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 24 Dec 2013