Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Nogáll

Deceased

Auxiliary Bishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}

Titular Bishop of Pergamum


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1820BornGyör
3 Jun 184322.9Ordained DeaconDeacon
15 Jul 184323.1Ordained PriestPriest
27 Feb 188059.7AppointedAuxiliary Bishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}, Romania
27 Feb 188059.7AppointedTitular Bishop of Pergamum
19 Jul 189979.1DiedAuxiliary Bishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}, Romania

MicroData Summary for Giovanni Battista Nogáll:
Bishop Giovanni Battista Nogáll (born , died ) Auxiliary Bishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}

  • a priest for 56.0 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 447

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013