Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gerald C. Murray, C.SS.R. †

Deceased

Coadjutor Archbishop of Winnipeg, Manitoba

Titular Archbishop of Bizya


Events

DateAgeEventTitle
26 Dec 1885BornMontréal
8 Sep 190721.7ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
4 Sep 191024.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
30 Jan 193044.1AppointedBishop of Victoria, British Columbia, Canada
7 May 193044.4Ordained BishopBishop of Victoria, British Columbia, Canada
4 Jun 193044.4InstalledBishop of Victoria, British Columbia, Canada
21 Dec 193348.0AppointedBishop of Saskatoon, Saskatchewan, Canada
22 Jan 194458.1AppointedCoadjutor Archbishop of Winnipeg, Manitoba, Canada
22 Jan 194458.1AppointedTitular Archbishop of Bizya
3 Jun 195165.4DiedCoadjutor Archbishop of Winnipeg, Manitoba, Canada

MicroData Summary for Gerald C. Murray:
Archbishop Gerald C. Murray C.SS.R. (born , died ) Coadjutor Archbishop of Winnipeg

  • a priest for 40.7 years
  • a bishop for 21.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 22

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013