Catholic-Hierarchy DC

Archbishop George Thomas Montgomery

Deceased

Coadjutor Archbishop of San Francisco, California

Titular Archbishop of Axomis

Note/Previous Titular See: Tumi; Osino


Events

DateAgeEventTitle
30 Dec 1847BornSaint Lawrence, KY
20 Dec 187932.0Ordained PriestPriest of San Francisco, California, USA
26 Jan 189446.1AppointedCoadjutor Bishop of Monterey-Los Angeles, California, USA
26 Jan 189446.1AppointedTitular Bishop of Thmuis
8 Apr 189446.3Ordained BishopTitular Bishop of Thmuis
6 May 189648.4SucceededBishop of Monterey-Los Angeles, California, USA
20 Jun 189648.5InstalledBishop of Monterey-Los Angeles, California, USA
17 Sep 190254.7AppointedCoadjutor Archbishop of San Francisco, California, USA
17 Sep 190254.7AppointedTitular Archbishop of Axomis
10 Jan 190759.0DiedCoadjutor Archbishop of San Francisco, California, USA

MicroData Summary for George Thomas Montgomery:
Archbishop George Thomas Montgomery (born , died ) Coadjutor Archbishop of San Francisco

  • a priest for 27.1 years
  • a bishop for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 136, and Page 276
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 392, and Page 550
  • d: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013