Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gérard Mongeau, O.M.I. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Cotabato


Events

DateAgeEventTitle
4 Feb 1900BornL`Épiphanie, Canada
14 Jun 192424.4Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
27 Mar 195151.1AppointedPrelate of Cotabato, Philippines
27 Mar 195151.1AppointedTitular Bishop of Diana
29 Jun 195151.4Ordained BishopTitular Bishop of Diana
12 Jun 197676.4AppointedBishop of Cotabato, Philippines
5 Nov 197979.8AppointedArchbishop of Cotabato, Philippines
14 Mar 198080.1RetiredArchbishop of Cotabato, Philippines
29 Oct 199494.7DiedArchbishop Emeritus of Cotabato, Philippines

MicroData Summary for Gérard Mongeau:
Archbishop Gérard Mongeau O.M.I. (born , died ) Archbishop Emeritus of Cotabato

  • a priest for 70.4 years
  • a bishop for 43.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 65

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013