Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonino Nepomuceno, O.M.I. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Cotabato

Titular Bishop of Castellum Tingitii


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1925BornBustos
23 May 195327.9Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
11 Jul 196944.1AppointedAuxiliary Bishop of Cotabato, Philippines
11 Jul 196944.1AppointedTitular Bishop of Castellum Tingitii
31 Aug 196944.2Ordained BishopTitular Bishop of Castellum Tingitii
11 Dec 197954.5ResignedAuxiliary Bishop of Cotabato, Philippines
14 Feb 199771.7DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Cotabato, Philippines

MicroData Summary for Antonino Nepomuceno:
Bishop Antonino Nepomuceno O.M.I. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Cotabato

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 27.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013