Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Serge Miot

Deceased

Archbishop of Port-au-Prince


Events

DateAgeEventTitle
23 Nov 1946BornJérémie
4 Jul 197528.6Ordained PriestPriest of Jérémie, Haïti
29 Jul 199750.7AppointedCoadjutor Archbishop of Port-au-Prince, Haïti
12 Oct 199750.9Ordained BishopCoadjutor Archbishop of Port-au-Prince, Haïti
1 Mar 200861.3SucceededArchbishop of Port-au-Prince, Haïti
12 Jan 201063.1DiedArchbishop of Port-au-Prince, Haïti

MicroData Summary for Joseph Serge Miot:
Archbishop Joseph Serge Miot (born , died ) Archbishop of Port-au-Prince

  • a priest for 34.5 years
  • a bishop for 12.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • s: Bollettino, 1 Mar 2008
  • d: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,159
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 3 Jun 2014