Catholic-Hierarchy DC

Bishop Norberto Eugenio Conrado Martina, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Argentina, Military


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1930BornSan Lorenzo
29 Jun 195423.8ProfessedMember of Order of Friars Minor
26 Dec 195626.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
8 Nov 199060.2AppointedBishop of Argentina, Military
8 Nov 199060.2AppointedTitular Bishop of Satafis
9 Dec 199060.3Ordained BishopTitular Bishop of Satafis
7 Mar 199867.5ResignedTitular Bishop of Satafis
28 Aug 200171.0DiedBishop of Argentina, Military

MicroData Summary for Norberto Eugenio Conrado Martina:
Bishop Norberto Eugenio Conrado Martina O.F.M. (born , died ) Bishop of Argentina, Military

  • a priest for 44.7 years
  • a bishop for 10.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 127, Number 11,435
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 21 Dec 2013