Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Logorezzi

Deceased

Archbishop of Skopje


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1830BornShkodrŽ
7 Jun 185625.6Ordained PriestPriest of ShkodrŽ, Albania
7 Jan 188756.2AppointedAuxiliary Bishop of ShkodrŽ, Albania
7 Jan 188756.2AppointedTitular Bishop of Iuliopolis
15 May 188756.6Ordained BishopTitular Bishop of Iuliopolis
15 Jun 188857.6AppointedArchbishop of Skopje, Macedonia
29 Dec 189161.2DiedArchbishop of Skopje, Macedonia

MicroData Summary for Andrea Logorezzi:
Archbishop Andrea Logorezzi (born , died ) Archbishop of Skopje

  • a priest for 35.6 years
  • a bishop for 4.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 327, and Page 505

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013