Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph La Rocque

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec

Titular Bishop of Germanicopolis


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1808BornChambly
15 Mar 183526.5Ordained PriestPriest
6 Jul 185243.8AppointedCoadjutor Bishop of Montréal, Québec, Canada
6 Jul 185243.8AppointedTitular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)
28 Oct 185244.1Ordained BishopTitular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)
22 Jun 186051.8AppointedBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
4 Feb 186657.4ResignedBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
15 Jan 186758.3AppointedTitular Bishop of Germanicopolis
18 Nov 188779.2DiedBishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada

MicroData Summary for Joseph La Rocque:
Bishop Joseph La Rocque (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 35.0 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 81, and Page 285
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 311, and Page 367

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015