Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paulin Ladeuze

Deceased

Titular Bishop of Tiberias

Titular See: (Rect/C.U. of Lovanio)


Events

DateAgeEventTitle
3 Jul 1870BornHarveng, Belgium
17 Dec 189222.4Ordained PriestPriest of Tournai {Doornik}, Belgium
21 Oct 192858.2AppointedTitular Bishop of Tiberias
2 Feb 192958.5Ordained BishopTitular Bishop of Tiberias
10 Feb 194069.6DiedTitular Bishop of Tiberias

MicroData Summary for Paulin Ladeuze:
Bishop Paulin Ladeuze (born , died ) Titular Bishop of Tiberias

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 11.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015