Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Kuriakose Kunnacherry

Deceased

Archbishop Emeritus of Kottayam (Syro-Malabar), India


Events

DateAgeEventTitle
11 Sep 1928Born
21 Dec 195527.2Ordained PriestPriest of Kottayam (Syro-Malabar), India
9 Dec 196739.2AppointedCoadjutor Bishop of Kottayam (Syro-Malabar), India
9 Dec 196739.2AppointedTitular Bishop of Cephas
24 Feb 196839.4Ordained BishopTitular Bishop of Cephas
5 May 197445.6SucceededBishop of Kottayam (Syro-Malabar), India
9 May 200576.6AppointedArchbishop of Kottayam (Syro-Malabar), India
12 Dec 200577.2RetiredArchbishop of Kottayam (Syro-Malabar), India
14 Jun 201788.7DiedArchbishop Emeritus of Kottayam (Syro-Malabar), India

MicroData Summary for Kuriakose Kunnacherry (VIAF: 4023002)
Archbishop Kuriakose Kunnacherry (born , died ) Archbishop Emeritus of Kottayam

EventPlace
Birth PlaceKaduthuruthy
Death PlaceKottayam, Archeparchy of Kottayam (Syro-Malabar)

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 49.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • d: CB, 14 Jun 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 15 Jun 2017