Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mathew Vattackuzhy

Deceased

Bishop Emeritus of Kanjirapally (Syro-Malabar)


Events

DateAgeEventTitle
20 Feb 1930BornChenkal
1 Jun 195626.2Ordained PriestPriest
20 Dec 198656.8AppointedBishop of Kanjirapally (Syro-Malabar), India
26 Feb 198757.0Ordained BishopBishop of Kanjirapally (Syro-Malabar), India
23 Dec 200070.8ResignedBishop of Kanjirapally (Syro-Malabar), India
22 Nov 201686.7DiedBishop Emeritus of Kanjirapally (Syro-Malabar), India

MicroData Summary for Mathew Vattackuzhy
Bishop Mathew Vattackuzhy (born , died ) Bishop Emeritus of Kanjirapally

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 29.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 22 Nov 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 22 Nov 2016