Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Kundukulam

Deceased

Archbishop Emeritus of Trichur (Syro-Malabarese)


Events

DateAgeEventTitle
26 Sep 1917BornParappur
20 Dec 194225.2Ordained PriestPriest of Trichur (Syro-Malabarese), India
4 Jun 197052.7AppointedBishop of Trichur (Syro-Malabarese), India
16 Aug 197052.9Ordained BishopBishop of Trichur (Syro-Malabarese), India
18 May 199577.6AppointedArchbishop of Trichur (Syro-Malabarese), India
11 Nov 199679.1RetiredArchbishop of Trichur (Syro-Malabarese), India
25 Apr 199880.6DiedArchbishop Emeritus of Trichur (Syro-Malabarese), India

MicroData Summary for Joseph Kundukulam:
Archbishop Joseph Kundukulam (born , died ) Archbishop Emeritus of Trichur

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 27.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013