Catholic-Hierarchy DC

Bishop George Alapatt

Deceased

Bishop Emeritus of Trichur (Syro-Malabarese)


Events

DateAgeEventTitle
11 Feb 1900BornKaranchira
17 Dec 192727.8Ordained PriestPriest of Trichur (Syro-Malabarese), India
11 Mar 194444.1AppointedBishop of Trichur (Syro-Malabarese), India
1 May 194444.2Ordained BishopBishop of Trichur (Syro-Malabarese), India
4 Jun 197070.3ResignedBishop of Trichur (Syro-Malabarese), India
4 Jun 197070.3AppointedTitular Bishop of Irenopolis in Isauria
11 May 197171.3ResignedTitular Bishop of Irenopolis in Isauria
6 Nov 197373.7DiedBishop Emeritus of Trichur (Syro-Malabarese), India

MicroData Summary for George Alapatt:
Bishop George Alapatt (born , died ) Bishop Emeritus of Trichur

  • a priest for 45.9 years
  • a bishop for 29.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013