Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franciscus Kopong Kung

Bishop of Larantuka


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1950 BornLamika
29 Jun 198231.9Ordained PriestPriest of Larantuka, Indonesia
2 Oct 200151.2AppointedCoadjutor Bishop of Larantuka, Indonesia
10 Jan 200251.4Ordained BishopCoadjutor Bishop of Larantuka, Indonesia
16 Jun 200453.9SucceededBishop of Larantuka, Indonesia

MicroData Summary for Franciscus Kopong Kung:
Bishop Franciscus Kopong Kung (born ) Bishop of Larantuka

Please contact the Bishop through the Diocese of Larantuka.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Number 14,112

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013