Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Noël Kokora-Tekry

Deceased

Archbishop Emeritus of Gagnoa


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1922BornFresco
9 Jan 194926.8Ordained PriestPriest of Gagnoa, Côte d’Ivoire
11 Mar 197149.0AppointedBishop of Gagnoa, Côte d’Ivoire
30 May 197149.2Ordained BishopBishop of Gagnoa, Côte d’Ivoire
19 Dec 199472.8AppointedArchbishop of Gagnoa, Côte d’Ivoire
15 May 200179.2RetiredArchbishop of Gagnoa, Côte d’Ivoire
9 Aug 200179.4DiedArchbishop Emeritus of Gagnoa, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for Noël Kokora-Tekry:
Archbishop Noël Kokora-Tekry (born , died ) Archbishop Emeritus of Gagnoa

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 30.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013