Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lawrence Daniel Huculak, O.S.B.M.

Archbishop of Winnipeg (Ukrainian), Manitoba, Canada


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1951 Born
30 Aug 196918.5EnteredMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
3 Sep 197221.6ProfessedMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
26 Jun 197726.4Solemn VowsMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
28 Aug 197726.5Ordained PriestPriest of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
16 Dec 199645.8AppointedBishop of Edmonton (Ukrainian), Canada
3 Apr 199746.1Ordained BishopBishop of Edmonton (Ukrainian), Canada
6 Apr 199746.1InstalledBishop of Edmonton (Ukrainian), Canada
9 Jan 200654.9AppointedArchbishop of Winnipeg (Ukrainian), Manitoba, Canada
11 Feb 200655.0InstalledArchbishop of Winnipeg (Ukrainian), Manitoba, Canada

MicroData Summary for Lawrence Daniel Huculak
Archbishop Lawrence Daniel Huculak O.S.B.M. (born ) Archbishop of Winnipeg

EventPlace
Birth PlaceVernon

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Winnipeg (Ukrainian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 9 Jan 2006
  • i: Website of the Diocese
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Number 12,944
  • sole/c1: CB, 6 Jan 2015
  • ente/prof: CB, 26 Aug 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018