Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicholas Hettinga, M.H.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Rawalpindi


Events

DateAgeEventTitle
8 Jul 1908BornHeeg
9 Jul 193325.0Ordained PriestPriest of St. Joseph’s Missionary Society of Mill Hill
10 Jul 194739.0AppointedBishop of Rawalpindi, Pakistan
7 Oct 194739.2Ordained BishopBishop of Rawalpindi, Pakistan
17 Dec 197365.4ResignedBishop of Rawalpindi, Pakistan
26 Dec 197365.5DiedBishop Emeritus of Rawalpindi, Pakistan

MicroData Summary for Nicholas Hettinga:
Bishop Nicholas Hettinga M.H.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Rawalpindi

  • a priest for 40.5 years
  • a bishop for 26.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1947, Number 104

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013