Catholic-Hierarchy DC

Archbishop François-Edouard Hasley

Deceased

Archbishop of Cambrai


Events

DateAgeEventTitle
11 May 1825BornSaint-Mère-L'Eglise
2 Jun 184924.1Ordained PriestPriest
4 Jun 187853.1SelectedBishop of Beauvais (-Noyon-Senlis), France
15 Jul 187853.2ConfirmedBishop of Beauvais (-Noyon-Senlis), France
21 Sep 187853.4Ordained BishopBishop of Beauvais (-Noyon-Senlis), France
12 Feb 188054.8SelectedArchbishop of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison), France
27 Feb 188054.8ConfirmedArchbishop of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison), France
25 Apr 188055.0InstalledArchbishop of Avignon (-Apt, Cavaillon, Carpentras, Orange, e Vaison), France
31 Jan 188559.7SelectedArchbishop of Cambrai, France
27 Mar 188559.9ConfirmedArchbishop of Cambrai, France
7 Aug 188863.2DiedArchbishop of Cambrai, France

MicroData Summary for François-Edouard Hasley:
Archbishop François-Edouard Hasley (born , died ) Archbishop of Cambrai

  • a priest for 39.2 years
  • a bishop for 9.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 135, and Page 145
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 176

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013