Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-Emile-Jean-Baptiste-Marie Grouard, O.M.I. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Grouard, Alberta

Titular Archbishop of Aegina


Events

DateAgeEventTitle
2 Feb 1840BornBrûlon, France
3 May 186222.3Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
18 Oct 189050.7AppointedVicar Apostolic of Athabaska Mackenzie, Alberta, Canada
18 Oct 189050.7AppointedTitular Bishop of Ibora
1 Aug 189151.5Ordained BishopTitular Bishop of Ibora
18 Apr 192989.2RetiredVicar Apostolic of Grouard, Alberta, Canada
28 Feb 193090.1AppointedTitular Archbishop of Aegina
7 Mar 193191.1DiedVicar Apostolic Emeritus of Grouard, Alberta, Canada

MicroData Summary for Pierre-Emile-Jean-Baptiste-Marie Grouard:
Archbishop Pierre-Emile-Jean-Baptiste-Marie Grouard O.M.I. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Grouard

  • a priest for 68.8 years
  • a bishop for 39.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 318

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013