Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Anthony Griffin

Bishop Emeritus of Columbus, Ohio


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1934 BornFairview Park
28 May 196026.0Ordained PriestPriest of Cleveland, Ohio, USA
30 Jun 197945.0AppointedAuxiliary Bishop of Cleveland, Ohio, USA
30 Jun 197945.0AppointedTitular Bishop of Hólar
1 Aug 197945.1Ordained BishopTitular Bishop of Hólar
4 Feb 198348.6AppointedBishop of Columbus, Ohio, USA
25 Apr 198348.9InstalledBishop of Columbus, Ohio, USA
14 Oct 200470.3ResignedBishop of Columbus, Ohio, USA

MicroData Summary for James Anthony Griffin:
Bishop James Anthony Griffin (born ) Bishop Emeritus of Columbus

Please contact the Bishop through the Diocese of Columbus.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013