Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lawrence Leo Graner, C.S.C. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Dacca


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1901BornFranklin
24 Jun 192827.2Ordained PriestPriest of Congregation of Holy Cross
13 Feb 194745.9AppointedBishop of Dacca, Bangladesh
23 Apr 194746.1Ordained BishopBishop of Dacca, Bangladesh
15 Jul 195049.3AppointedArchbishop of Dacca, Bangladesh
23 Nov 196766.6ResignedArchbishop of Dacca, Bangladesh
23 Nov 196766.6AppointedTitular Archbishop of Vazari-Didda
23 Jan 197169.8ResignedTitular Archbishop of Vazari-Didda
21 Apr 198281.0DiedArchbishop Emeritus of Dacca, Bangladesh

MicroData Summary for Lawrence Leo Graner:
Archbishop Lawrence Leo Graner C.S.C. (born , died ) Archbishop Emeritus of Dacca

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 35.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op: CB, 20 Jan 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013