Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Theotonius Amal Ganguly, C.S.C. †

Deceased

Archbishop of Dacca


Events

DateAgeEventTitle
18 Feb 1920BornHashnabad
6 Jun 194626.3Ordained PriestPriest of Congregation of Holy Cross
3 Sep 196040.5AppointedAuxiliary Bishop of Dacca, Bangladesh
3 Sep 196040.5AppointedTitular Bishop of Oliva
7 Oct 196040.6Ordained BishopTitular Bishop of Oliva
6 Jul 196545.4AppointedCoadjutor Archbishop of Dacca, Bangladesh
6 Jul 196545.4AppointedTitular Archbishop of Drizipara
23 Nov 196747.8SucceededArchbishop of Dacca, Bangladesh
20 Mar 196949.1AppointedApostolic Administrator of Khulna, Bangladesh
Dec 1970³50.8ResignedApostolic Administrator of Khulna, Bangladesh
2 Sep 197757.5DiedArchbishop of Dacca, Bangladesh

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Theotonius Amal Ganguly:
Archbishop Theotonius Amal Ganguly C.S.C. (born , died ) Archbishop of Dacca

  • a priest for 31.2 years
  • a bishop for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 2005, Number 57
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 101

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013