Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond Larose, C.S.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Chittagong

Titular Bishop of Thysdrus


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1897BornSaint Paul d'Abbotsford (Rouville), Canada
7 Feb 192629.1Ordained PriestPriest of Congregation of Holy Cross
20 Mar 195255.2AppointedBishop of Chittagong, Bangladesh
2 Jul 195255.5Ordained BishopBishop of Chittagong, Bangladesh
3 Aug 196871.6ResignedBishop of Chittagong, Bangladesh
3 Aug 196871.6AppointedTitular Bishop of Thysdrus
17 May 198487.4DiedBishop Emeritus of Chittagong, Bangladesh

MicroData Summary for Raymond Larose:
Bishop Raymond Larose C.S.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Chittagong

  • a priest for 58.3 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013