Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Nepomuceno Glavina

Deceased

Bishop Emeritus of Trieste e Capodistria (Koper)

Titular Archbishop of Pelusium


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1828BornBoršt
12 Aug 185224.3Ordained DeaconDeacon
17 Aug 185224.3Ordained PriestPriest
19 Jul 187850.3SelectedBishop of Poreč i Pula, Croatia
13 Sep 187850.4ConfirmedBishop of Poreč i Pula, Croatia
6 Oct 187850.5Ordained BishopBishop of Poreč i Pula, Croatia
19 Mar 188253.9SelectedBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
3 Jul 188254.2ConfirmedBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
189566.7ResignedBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
2 Dec 189567.6AppointedTitular Bishop of Theodosiopolis
3 Dec 189668.6AppointedTitular Archbishop of Pelusium
Nov 1899³71.6DiedBishop Emeritus of Trieste e Capodistria (Koper), Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Nepomuceno Glavina:
Archbishop Giovanni Nepomuceno Glavina (born ) Bishop Emeritus of Trieste e Capodistria (Koper)

  • a priest for 47.2 years
  • a bishop for 21.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 440, and Page 445
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 541, and Page 547

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013