Catholic-Hierarchy DC

Bishop Woldetensaé Ghebreghiorghis, O.F.M. Cap.

Vicar Apostolic of Harar

Titular Bishop of Asuoremixta


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1940 BornMaiweini
21 Jan 196827.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
21 Dec 199252.2AppointedVicar Apostolic of Harar, Ethiopia
21 Dec 199252.2AppointedTitular Bishop of Asuoremixta
23 May 199352.6Ordained BishopTitular Bishop of Asuoremixta

MicroData Summary for Woldetensaé Ghebreghiorghis:
Bishop Woldetensaé Ghebreghiorghis O.F.M. Cap. (born ) Vicar Apostolic of Harar

Please contact the Bishop through the Vicariate Apostolic of Harar.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 134, Number 12,073
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013