Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Federico Gatti

Deceased

Auxiliary Bishop of San Justo

Titular Bishop of Gadiaufala


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1930BornMartinez
14 Dec 195626.7Ordained PriestPriest of San Justo, Argentina
1 Jul 199666.3AppointedAuxiliary Bishop of San Justo, Argentina
1 Jul 199666.3AppointedTitular Bishop of Gadiaufala
15 Aug 199666.4Ordained BishopTitular Bishop of Gadiaufala
9 Jul 199868.3DiedAuxiliary Bishop of San Justo, Argentina

MicroData Summary for Antonio Federico Gatti:
Bishop Antonio Federico Gatti (born , died ) Auxiliary Bishop of San Justo

  • a priest for 41.6 years
  • a bishop for 1.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 147, Number 12,840
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013