Catholic-Hierarchy DC

Bishop Segundo García Fernández, S.D.B. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Puerto Ayacucho

Titular Bishop of Olympus (Olimpus)


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1899BornLaguna de Negrillos, Spain
8 Jul 192828.7Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
21 Aug 195050.8AppointedPrefect of Alto Orinoco, Venezuela
7 May 195353.5AppointedVicar Apostolic of Puerto Ayacucho, Venezuela
7 May 195353.5AppointedTitular Bishop of Olympus (Olimpus)
20 Sep 195353.9Ordained BishopTitular Bishop of Olympus (Olimpus)
5 Oct 197474.9ResignedVicar Apostolic of Puerto Ayacucho, Venezuela
6 Jun 197575.6DiedVicar Apostolic Emeritus of Puerto Ayacucho, Venezuela

MicroData Summary for Segundo García Fernández:
Bishop Segundo García Fernández S.D.B. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Puerto Ayacucho

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 21.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013