Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Franco da Costa de Oliveira Falcão

Deceased

Bishop Emeritus of Beja


Events

DateAgeEventTitle
10 Nov 1922BornLisboa
29 Jun 195128.6Ordained PriestPriest
6 Dec 196644.1AppointedAuxiliary Bishop of Lisboa {Lisbon}, Portugal
6 Dec 196644.1AppointedTitular Bishop of Thelepte
22 Jan 196744.2Ordained BishopTitular Bishop of Thelepte
197451.1AppointedCoadjutor Bishop of Beja, Portugal
8 Sep 198057.8SucceededBishop of Beja, Portugal
25 Jan 199976.2RetiredBishop of Beja, Portugal
21 Feb 201289.3DiedBishop Emeritus of Beja, Portugal

MicroData Summary for Manuel Franco da Costa de Oliveira Falcão:
Bishop Manuel Franco da Costa de Oliveira Falcão (born , died ) Bishop Emeritus of Beja

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 45.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 21 Feb 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 13 Mar 2014