Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-André Fournier

Deceased

Archbishop of Rimouski, Québec


Events

DateAgeEventTitle
8 Jun 1943BornPlessisville
10 Jun 196724.0Ordained PriestPriest of Québec, Canada
11 Feb 200561.6AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
11 Feb 200561.6AppointedTitular Bishop of Diana
10 Apr 200561.8Ordained BishopTitular Bishop of Diana
3 Jul 200865.0AppointedArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
28 Sep 200865.3InstalledArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
10 Jan 201571.5DiedArchbishop of Rimouski, Québec, Canada

MicroData Summary for Pierre-André Fournier:
Archbishop Pierre-André Fournier (born , died ) Archbishop of Rimouski

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 9.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 179, Number 14,850
  • ab: Bollettino, 3 Jul 2008

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015