Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Patrick Vincent Flood, O.P. †

Deceased

Archbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago


Events

DateAgeEventTitle
16 Sep 1844BornLagan, Ireland
1867¹22.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
5 Jul 188742.8AppointedCoadjutor Bishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
5 Jul 188742.8AppointedTitular Bishop of Hephaestus
15 Aug 188742.9Ordained BishopTitular Bishop of Hephaestus
8 Mar 188944.5SucceededArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
17 May 190762.7DiedArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Patrick Vincent Flood:
Archbishop Patrick Vincent Flood O.P. (born , died ) Archbishop of Port of Spain

  • a priest for 40.4 years
  • a bishop for 19.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 302, and Page 466

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013